A mészkő vízkeményítő hatása
Sok vita folyik arról, hogy szabad-e az akváriumba mészkő dekorációt rakni, ennek eldöntésére készítettem el ezt a kis kísérletet úgy, hogy vettem 4 db egyforma űrtartalmú üveget, majd feltöltöttem találomra különböző TDS(össze oldott anyag) értékű vízzel, majd ebbe helyeztem a meghatározott és egyenlő mennyiségű mészkövet mindegyik üvegbe, ezután bizonyos idők elteltével végeztem a méréseket.
A teszt végére kiderült, hogy míg a csapvizet szinte egyáltalán nem keményítette a mészkő, a lágyabb vizekről ez már nem volt mondható el.
A teszt eredményeit ebben a táblázatban foglaltam össze:
A jobb érthetőség kedvéért az első minta egy kissé a párolgás miatt betöményedett akváriumnak a vize, a második a csapvíz(265 ppm TDS, jelenlegi mérések alapján 12 nk GH és 13 nk KH), a harmadik(a csapvíznek körülbelül fele ppm érték jött ki, így az nk-k is feleződnek) és negyedik minta lágyított víz csapvízzel való keverésével jött létre.
Összefoglalva kijelenthetjük, hogy a várható sémák szerinti eredményeket kaptuk, az átlagos csapvizet nem, a lágyított vizeket nagymértékben keményíti a mészkő dekoráció.
A mérés körülményei és eredményei még igen nyersek, nyitva áll a téma további, pontosabb, életszerűbb kísérletek számára.
Köszönöm a figyelmet!
Labels: szakmai cikk
1 Comments:
a KH sohasem lehet nagyobb mint a GH, hiszen annak a része... amit a KH teszttel mértél, az lúgosság... a lúgosságban benne van a KH, de itt még nagyon sok nátrium is, úgy látszik... a lúgosság minden karbonát és hidrokarbonát összesen, ... de a lényeg... a mészkő is karbonát... jobban jártál volna ha a pH-t méred... a mészkő lúgos és semleges vízben oldhatatlan..., savas vízben oldódik.... a kísérletedben a lúgosság miatt magasabb volt a pH is, ezért nem oldódott az első pohárban...
Post a Comment
Subscribe to Post Comments [Atom]
<< Home